Tack alla inblandade, ledare, föräldrar och framförallt ni tjejer, för en riktigt bra helg med bästa tänkbara slut.Går tyvärr inte skriva om hela helgen då det skulle bli alldeles för mycket. Får prova med en enklare summering.
Gruppspelet fungerade väl lite sådär. Stundtals riktigt bra men med ängsliga dippar som dök upp ibland. Tyvärr så blir man straffad med baklänges mål när man möter starka lag. Vi slutade ändå 3:a i gruppen, 1 förlust, en vinst och två oavgjorda, bakom ett lite för bra Lerum och Åstorp/Kvidinge som vi kryssade mot. En 3:e plats i gruppen innebar att vi missade A- slutspelet. Ingen verkade ledsen för det för nu taggade vi upp för att gå långt i B-slutspelet.
I 1/8 finalen stötte vi på det norska laget SF Grei. Ett laddat Åmål gasade på direkt och norskorna hängde inte riktigt med i svängarna. Matchen slutade 8-0 och vi var vidare till1/4 final senare på kvällen.
I 1/4 finalen blev mot ytterligare ett norskt lag som hade slutat 3:a i sin grupp, Bygdö Monolitten IL. Detta norska lag var klart bättre, men Åmålstjejerna hade skruvat upp tempot lite till. Kom några kortare dippar och då tog Bygdö vara på det. Ett starkare Åmål drog iväg och vann med 6-2. Klara för semifinal tidigt på Söndag morgon. Bara hem och ladda batterierna för uppstigning 06.00.😣
Semifinaldags 😀
Denna match skulle spelas mot Kungsbackalaget Varla. Vi räknade med en jämn match som ev. kunde få avgöras på straffar. Återigen startade vi riktigt bra . Bollen rullade runt och målen trillade in. Såg ut att gå mot en säker seger. Då ändrade Varla i sitt spel, vi blev ängsliga och tappade i positioner . Plötsligt var det kvitterat 5-5. Nu var vi tvugna att ta time out och gick ner på två femmor. Vi redde ut stormen och det var dags för straffar. Kvällen innan pratade vi om just detta. Tjejerna fick i uppgift att tänka på om några var sugna på att bli den som ville avgöra. Stefan pratade om att känslan av att få avgöra är så mycket skönare än vad besvikelsen över en missad straff är.
Nu var det dags att få till 5 st som skulle våga. Hemskt som ledare att försöka övertyga de som inte riktigt vågade.Vet ju att det ofta blir tårar vid miss. Vi fick i alla fall ihop 5 som skulle kliva fram.
Ebba miss. Tove MÅL(riktigt nervös pappa vill jag lova).Joanna miss. Sofia miss och Wilma miss.
Fortfarande oavgjort och suddenstraffar. Efter lite övertalning kliver Ebba fram igen och sätter den stensäkert. Nu var pressen stor på Varlatjejen som skulle gå fram mot vår grymma Emma som även tog en straff under ordinarie speltid. Inte en chans mot Emma och nu var det FINAL.
FINAL
Tillbaka till skolan för packning och mat. 15.40 var det dags för final mot fjolårssegrarna i b- slutspelet Östra Ik. I gruppspelet hade de förlorat mot slutsegrarna Pixbo med 4-2 och slagit Täby , som nyligen vann Storvretacupen, med 3-2. Alltså var det en stark motstånare vi skulle få, men nu skulle dom spela final mot ett heltaggat Åmål de nog aldrig hört talas om.😁
Vi hade bara blivit bättre och bättre för varje match. Visste att Östra skulle få kämpa för segern. Detta tävlingsgäng skulle inte nöja sig med silver. Full gas direkt. Åmål spelade med fart och kunde efter 14 min välförtjänt ta ledningen med 1-0 genom Sanna. Tyvärr så tappade vi lite markering och Östra kvitterade minuten senare. Efter ytterligare 5 min slängde Östra iväg en boll mot mål som ändrade riktning på egen klubba och in. Surt. Ingen av tjejerna gav dock ej upp. Alla kämpade ursinnigt och kvitteringen kom efter 37 min genom Linnea som hittat målet igen. Chanser skapades sedan åt bägge håll, men även denna match slutade oavgjort och det skulle bli straffläggning igen.😨 Dags att få fram 5 som vill. Denna gång var det inte lika svårt att få fram 5 som ville. Det blev samma tjejer. Imponerande av Joanna, Sofia och Wilma som hade missat sina i semin.
Ebba måååål, Emma räddning, Tove stolpen, Dags för Östras superstar som går fram och zorrar in en otagbar straff, Joanna miss, Emma räddning, Sofia lurar upp målisen på läktaren och lägger in den i öppet mål, EMMA BOHM FORSBERG grym på straffar räddar igen. Nu var pressen på Wilma stor, mål så blir det seger. Tror att suget på att bli hjälte denna gång övervägde rädslan att missa. Hur säkert som helst lurar hon bort målvakten och lägger in den. CUPSEGER🥇🏆
Fantastisk rolig erfarenhet för alla inblandade att bära med sig. Ni är grymma tjejer. Otroligt skötsamma och trevliga att jobba med. Tack Gisela för att du följde med som ledare.Du är guld värd med din närvaro, särskilt när vi gubbar inte är välkomna.☺ Tack även till vår skadeexpert Charlotte .
Ser fram emot en god fortsättning på det nya året.
//Ledarna